Aká je história adventného venca?

Adventný veniec je súčasťou každoročnej katolíckej tradície v období Vianoc. Vedeli ste však, že symbol Vianoc sa objavoval už oveľa skôr, v rôznych náboženstvách? Napríklad v Škandinávii  zapaľovali sviečky do kruhu a modlili sa k bohu svetla, aby otočil zem znova k slnku, predĺžil dni a vrátil opäť teplo na zem.  Iné historické pramene spomínajú  19. storočie, kedy v hamburskej škole protestantský pastor Johan Henrich Wichernom postavil veľký drevený kruh a umiestnil na neho 19 malých červených sviečok a 4 veľké biele. Tie mali znázorňovať adventné nedele. Viac sa ho už deti v škole nemuseli pýtať, kedy budú Vianoce. Každý deň zapálili jednu sviečku a tak vedeli kedy sa vysnívané Vianoce blížia.

 shutterstock_723037762

Samotný veniec je oddávna symbolom víťazstva a dôstojnosti. V Biblii sa vencom prejavuje úcta, radosť či víťazstvo. Adventný veniec vzdáva hold tomu, kto je očakávaný. Žiariace svetlo symbolizuje prichádzajúceho Krista, ktorý je „svetlom sveta“.

 

Štyri či päť sviečok v adventnom venci?

Poznáme viacero typov adventných vencom. Jedným z nich je veniec obsahujúci štyri sviece, ktorá každá symbolizuje adventnú nedeľu. Ďalším typom je veniec  obsahujúci päť sviec, kedy piata sa nachádza uprostred, ktorá symbolizuje Ježiša Krista a zapaľuje sa v Štedrý deň ale Prvý sviatok vianočný. Základ venca by mali tvoriť vždy zelené vetvičky, ktoré symbolizujú večný život. Zároveň kruhový tvar venca symbolizuje večný cyklus striedajúcich sa ročných období.

 

Ak túžite po vianočnej atmosfére v teple vášho domova odporúčame vám skrášliť si vaše bývanie počas Vianoc práve takto vyrobených adventným vencom. Radi vám vyrobíme adventný veniec na mieru, podľa vašich požiadaviek. Stačí sa zastaviť v našom kvetinárstve na Páričkovej ulici alebo si veniec objednajte z pohodlia domova, priamo v eshope.