Ekologický aj po smrti

Byť eko je momentálne veľmi moderné. Rozmýšľali  ste, ale aj nad tým, ako ostať eko aj po smrti? Dnešné cintoríny sú plné plastu, umelé vence na hroby, blikajúce kahance s batériami, neosobné chladné náhrobky či gýčové umelé kvety. Existuje však k tejto klasickej slovenskej pohrebnej zvyklosti aj alternatíva. Dokonca ich je viacero.

praha-les-vzpominek-3

Les spomienok

Koncept miesta pre posledný odpočinok spojený s prírodou vznikol v Prahe. Je to prírodný cintorín, kde je možné uložiť popol svojich blízkych ku koreňom pamiatkových stromov. Les spomienok spája úctu k nebožtíkom a zároveň úctu k prírode. Tu nenájdete žiadne smútočné vence na hroboch, ale mohutné pamiatkové stromy ako javory, lipy či čerešne.

Tomáš Baťa začiatkom 20tého storočia ponúkol spoločnosti prírodný a ekologickejší koncept pohrebníctva, takzvaný lesný cintorín v Zlíne. Ten mal predovšetkým slúžiť ľuďom na rekreačné účely. Sám Tomáš Baťa má v ňom svoj hrob a dodnes sa na ňom pochováva.

 

USA  - Spomienkové ekosystémy

V Amerike sa prírodné cintoríny nazývajú aj spomienkové ekosystémy. Jeden z prvých takýchto cintorínov sa nachádza aj v Južnej Karolíne a funguje od roku 1998. Cieľom tohto spomienkového ekosystému bolo zachovať územie divočiny, chrániť pôdu a poskytovať menej nákladné a zmysluplnejšie pohreby.

Podobný cintorín sa nachádza aj v Juhoafrickej republike s názvom Wiesenhof Legacy park, ktorý začal ako rodinný biznis. Park je zároveň aj pietnym miestom a tak sa stal prvou súkromnou prírodnou rezerváciu v Juhoafrickej republike.

Po svete nájdeme skutočne rôzne druhy prírodných cintorínov, ktoré berú v úvahu dôležitosť ekológie aj v tak smutnú chvíľu ako je samotný pohreb. Čo však vieme urobiť my hneď a v našej zemepisnej šírke je, že uprednostníme pred umelými kyticami, krásne živé vence na hroby, ktoré sa dokážu jednoducho skompostovať keď z estetického hľadiska už naplnia svoju úlohu.