Ikebana: Pôvod a história

Japonské umenie aranžovania kvetov v sebe spája harmóniu, symetriu, precíznosť a detailnosť lineárnych aspektov. Japonské umenie v preklade nazývané aj ako „kadó“  čo znamená cesta kvetov využíva 3 hlavné piliere – Nebo, Zem a Ľudstvo. Ikebany automaticky spájame s Japonskom, ale vedeli ste, že jej pôvod je z Indie? Práve z Indie prišla ikebana v 6. storočí do Číny a odtiaľ do Japonska.

Vznik ikebany

Ikebanu ako ju poznáme dnes, povýšili až Japonci, ktorý z nej spravili umenie. Ich náboženstvá (budhizmus, šintoizmus či konfuciánstvo) využívali ikebanu ako symbol. V tomto období začala ikebana hojne zdobiť paláce a využívala sa na náboženské rituály spolu so sviečkami či kadidlom. Do 15.teho storočia nazývali ikebany „dobosjú“ ( v preklade škola mníchov).

 shutterstock_727816279

Ikebana v 21. storočí

V modernej dobe sa ikebana už nespája iba s rituálmi východných náboženstiev, ale stala sa modernou dekoráciou pri rôznych sviatkoch či príležitostiach. Poznáme ikebany na svadobných stoloch či výročiach narodenín. Často sa využívajú aj ako „smútočné ikebany“, ktoré sa umiestňujú na rakvu pozostalého. Smútočná ikebana môže byť aj zladená spolu so smútočným vencom.

 shutterstock_1407420563

V našom kvetinárstve na Páričkovej ulici č. 27 v Bratislave, vám vieme pripraviť ikebanu pri rôznych príležitostiach či sviatkoch. Zavolajte nám alebo si objednajte priamo cez eshop www.rozvoz-kvetov.sk a ikebanu vám doručíme kdekoľvek na Slovensku.