Pivonka – najstaršia liečivá bylinka

Vedeli ste, že práve pivonka je najstaršia zaznamenaná liečivá bylinka. Biela pivonka je najdôležitejšie rastlinné liečivo v čínskej medicíne, síce má nádherný kvet a lupene, no jej sila pramení práve v jej koreni. Vývar z koreňa pivonky sa v čínskej medicíne využíval na liečbu mnoho chorôb ako napríklad reuma, artritída, lupus či hepatitída. Pivonka obsahuje látku paeoniflorín, ktorá dokáže regulovať vrásky a práve preto je s obľubou využívaná aj v kozmetickom odvetví.

 shutterstock_795651727

Pestovanie pivoniek

Pivonky delíme podľa rastu na:

  • Pivonka trávnatá
  • Pivonka drevitá
  • Pivonka itoh

Trávnaté pivonky sú považované za najbežnejší druh. Najčastejšie sa využívajú práve v ich liečivej podobe. Pivonky drevité sú špecifické svojimi krásnymi veľkými kvetmi a sú veľmi často využívané práve do kytíc z lúčnych kvetov či svadobných kytíc. Pivonka itoh je hybridom medzi pivonkou trávnatou a drevitou. Kým sa rozhodnete pivonku zasadiť na svoje miesto, je nutné pozorne a uvážlivo vybrať pre ňu najvhodnejšie miesto. Pivonka zvykne vyrásť až do výšky 1,5 metra, čím si vyžaduje dostatočne priestranné miesto. Ideálne miesto pre pivonku by malo byť vystavené slnku aspoň polovicu dňa. Jama pre pivonku musí byť dostatočne hlboká a široká zároveň a ako bonus, nezabudnite na prípadné miesto pre kolíky.

Ako sa o pivonky starať?

Pri pivonkách sa obdarujte dostatočnou trpezlivosťou. Niekedy potrebujú aj pár rokov, kým sa dostatočne usadia a rozkvitnú. Nie nadarmo sa im vraví trvalky a tak pri ich rozkvitnutí to hold trochu trvá. Prinášame vám však pár tipov, ktoré môžu pivonkám dopomôcť k rýchlejšiemu rastu.

  1. Na jar pridajte tenkú vrstvu kompostu spolu s vrstvou mulča
  2. Prvú zimu dajte na pivonku približne 10 – 15 centimetrovú vrstvu mulča, čím ochránite jej korene pred zamrznutím
  3. V období jesene zrežte listy až k zemi aby ste sa vyhli chorobám
  4. V lete ak príliš neprší, dopomôžte pivonkou poriadnym polievaním, minimálne raz do týždňa

Čo ste o pivonkách možno nevedeli?

Pivonka predstavuje bohatstvo a česť. Práve preto je vo veľkej obľube práve vo svadobných kyticiach. Je to kvet, ktorý sa zvykne dávať na 12te výročie svadby.

shutterstock_257210335 

V našom kvetinárstve je pivonka veľmi obľúbenou kvetinkou. Zákazníci si ju pýtajú stále častejšie, nielen do svadobných kytíc. Ak by ste chceli obdarovať takouto krásnou kyticou svojich najbližších zavolajte nám alebo objednajte priamo v eshope. Rozvoz kvetov robíme každý deň a v rámci Bratislavy vie byť kytica už do 2 hodín u vás.