Pivonka, kráska z Ázie

Pôvod pivonky je dlhý a ďaleký. Pôvodne sa pestovali v cisárskych záhradách v Číne a neskôr sa objavili už aj v Japonsku či Amerike. Približne pred 200 rokmi sa dostali do Európy. Pivonky očarili svojím kvetom Európanov a stali sa tak súčasťou každej vidieckej záhrady. Momentálne zažívajú pivonky svoj návrat predovšetkým v svadobných či kyticiach z lúčnych kvetov.

 

Pivonky podľa starodávnych tradícií sú symbolom bohatstva a cti. Vďaka ich zbožnému uctievaniu nosili ich nevesty ako veno do novomanželského zväzku.

 

Dva druhy pivoniek

Pivonky bylinného druhu majú v zemi zhrubnuté hľuzovité korene. Pivonky drevitého majú zas bohato rozvetvené korene. Bylinné pivonky na zimu „zaťahujú“ listy, kdežto drevité zas listy opadávajú. Pivonky kvitnú na jar a začiatkom leta. Kvety sú guľatého tvaru najčastejšie biele či ružové. Objavujú sa aj bordové či dokonca žlté. Šľachtenie pivoniek sa rozšírilo posledných 200 rokov a vzniklo množstvo zaujímavých sfarbení či veľkostí.

 

Pivonka v záhrade

Na výsadbu do záhrady sa viac hodí drevitá pivonka, ktorá má väčšie a hustejšie kvety. Vkľude jej venujte samostatný záhon. Bylinná pivonka je menšia, no zato ma zvyčajne vyššiu početnosť kvetov. Ak sa rozhodnete pestovať pivonku na záhrade, určite sa stane základom pre kyticu z lúčnych kvetov, ktorou viete potešiť nejednu návštevu.

 

Ako sa starať o pivonky

Pivonky patria medzi citlivejšie rastliny a tak s presádzaním buďte opatrnejší. Na nové prostredie si potrebujú zvyknúť. Pivonky sa presádzajú na začiatku septembra, najneskôr v októbri.

 

Ak si pivonky nájdu svoje obľúbené miesto, nemeňte ho. Nie nadarmo sa pivonkám vravím trvalky. Pivonky sa vám odmenia pravidelným kvitnutím po mnoho rokov. Ideálna zemina je pre nich priepustná, piesočnato – hlinitá, s neutrálnou alebo slabo zásaditou reakciou. Ideálne je slnečné, no nie veterné miesto. Tieň priam neznášajú a v tienistom prostredí ani nerozkvitnú.