Vence na hroby. Zvyk starý viac ako 62 tisíc rokov.

Keď sa lúčime s našimi najbližšími alebo keď chcem vzdať úctu našim blízkym ukladáme kvety alebo vence na hroby. Kladenie smútočných kytíc či vencov na hroby je hlboko zakorenené v histórii ľudstva. Vedeli ste, že tento zvyk je starší viac ako 62 tisíc rokov?

shutterstock_1320035894 

Archeológovia pod vedením Ralpha Solecki v roku 1951 na území dnešného Iraku objavili vchode do jaskyne, v ktorej bolo niekoľko pohrebísk. Toto archeologické miesto sa považuje za najstaršiu formu náboženskej aktivity na svete.  Vedci pri skúmaní vzoriek pôdy z tohto miesta, zistili, že pri hroboch museli byť poukladané kvety. Tým dokázali, že tento zvyk kladenia smútočných vencov na hroby je starší ako 62tisíc rokov.

Kladenie kvetov na hroby však v sebe skrýva nielen prejav úcty a rešpektu voči zosnulému. Prvotný význam kladenia kvetov na hroby bol čisto funkčný, kvety mali zabrániť pachom rozkladajúceho sa tela a zároveň ochrániť hrob pred zvieratami.

Zvyk kladenia kvetov na hroby, ale nepoznajú všade. Napríklad židia majú zvyk klásť na hroby kamene. V Iráne na hroby nosia menšie dary či ovocie. Pohrebných zvykov je naozaj mnoho a aj v rámci Slovenska máme svoje špecifiká.

U nás v kvetinárstve vieme vyrobiť veniec na hrob podľa vašich predstáv a zvykov. Či už štandardnú formu v tvare kruhu alebo srdca, ale aj netradičnejšie.  Stuhu s venovaním prispôsobíme vášmu textu. Veniec na hrob si viete objednať cez eshop, ale aj telefonicky. V rámci Bratislavy vám doručíme veniec do 2 hodín.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie