Vence na hroby. Zvyk starý viac ako 62 tisíc rokov.

Keď sa lúčime s našimi najbližšími alebo keď chcem vzdať úctu našim blízkym ukladáme kvety alebo vence na hroby. Kladenie smútočných kytíc či vencov na hroby je hlboko zakorenené v histórii ľudstva. Vedeli ste, že tento zvyk je starší viac ako 62 tisíc rokov?

shutterstock_1320035894 

Archeológovia pod vedením Ralpha Solecki v roku 1951 na území dnešného Iraku objavili vchode do jaskyne, v ktorej bolo niekoľko pohrebísk. Toto archeologické miesto sa považuje za najstaršiu formu náboženskej aktivity na svete.  Vedci pri skúmaní vzoriek pôdy z tohto miesta, zistili, že pri hroboch museli byť poukladané kvety. Tým dokázali, že tento zvyk kladenia smútočných vencov na hroby je starší ako 62tisíc rokov.

Kladenie kvetov na hroby však v sebe skrýva nielen prejav úcty a rešpektu voči zosnulému. Prvotný význam kladenia kvetov na hroby bol čisto funkčný, kvety mali zabrániť pachom rozkladajúceho sa tela a zároveň ochrániť hrob pred zvieratami.

Zvyk kladenia kvetov na hroby, ale nepoznajú všade. Napríklad židia majú zvyk klásť na hroby kamene. V Iráne na hroby nosia menšie dary či ovocie. Pohrebných zvykov je naozaj mnoho a aj v rámci Slovenska máme svoje špecifiká.

U nás v kvetinárstve vieme vyrobiť veniec na hrob podľa vašich predstáv a zvykov. Či už štandardnú formu v tvare kruhu alebo srdca, ale aj netradičnejšie.  Stuhu s venovaním prispôsobíme vášmu textu. Veniec na hrob si viete objednať cez eshop, ale aj telefonicky. V rámci Bratislavy vám doručíme veniec do 2 hodín.