Význam kvetov a ich symbolika ( 2. časť)

V minulom článku sme vám opísali prvú časť kvetín, ktoré sa ideálne hodia do svadobných kytíc či na vence na hroby. Prvú časť článku o symbolike význame kvetín si môžete pozrieť tu

V dnešnej časti sa pozrieme na zúbok alebo skôr „lupienok“ týmto kvetinkám. Budú to anemonia, cínia, dália, frézia a gladiola.

 shutterstock_1009661059

Anemonia

Táto kvetina je symbolom ukončenia dlhého obliehania či snaženia. Pre nešťastného milenca je pravdepodobne posledným pokusom o záchranu. V histórii sa stala symbolom smrti už od dávnych čias. Kresťanstvo v ňom vidí symbol Kristovho utrpenia a smrti. Práve tieto symboly z nej robia kvetinu vhodnú do smútočných vencov.

 

Cínia

V predzáhradkách na dedinách si tento kvet sadili dievčatá súce na vydaj hneď vedľa gladiol (mládencov kvet). Boli znakom toho, že mládenci môžu zaklopať na dverách, pretože obyvatelia domu sú pripravení na svadbu, dievčina je súca na vydaj a hľadá sa ten pravý kandidát. V dnešnej reči je to symbol toho, že je nezadaná a má otvorené dvere na nové príležitosti.

 

Dália

Je symbolom variability či zmeny emócií. Neodporúča sa do svadobných kytíc, lebo poukazuje na to, že nevesta si nie je istá svojím rozhodnutím. Odporúča sa skôr do vencov na hroby, lebo zároveň znázorňuje aj pominuteľnosť či znovuzrodenie.

 

Frézia

Silný kvet pôvodom z Južnej Afriky, konkrétne z krajiny Foca. Táto voňavá kvetina je plná prírodnej energie, málokedy ju napadnú choroby či iné patogény. Jej krásu objavila spoločnosť len nedávno, dlhú dobu bola zatracovaná. Našťastie kombinácia príjemnej vône a výraznej farby je opäť trendy.

 

Gladiola

Symbolizuje pevnosť a odhodlanosť. V svadobných kyticiach symbolizuje snahu a skrytú túžbu nevesty porodiť mužského potomka. Tak isto aj pri narodení chlapca, je práve gladiola najčastejšie darovaný kvet.