Význam kvetov a ich symbolika

Kytice či vence na hroby sa skladajú z viacerých druhov kvetov. Vedeli ste, že každý kvet má svoju symboliku a význam? Správne zvoleným kvetom viete blízkemu človeku povedať oveľa viac a to bez úplne bez slov. Každý pozná význam červených ruží, ale vedeli ste aj o antúriach, kalach či karafiátoch? Každý kvet nesie svoje posolstvo.

 shutterstock_1340094065

Slávnostné kvetiny

Oslavy, výročia, svadby či promócie sú vhodné príležitosti pre slávnostné kvetiny. Tie sa vynikajúco hodia do kytíc z lúčnych kvetov.

 

Antúria – symbolizuje pohostinnosť, ale aj šťastie, hojnosť a blahobyt

Kala – vznešenosť, krásu a noblesu. Biela kala sa zároveň spája s nevinnosťou a čistotou, čím sa stáva ideálnym kvetom do svadobných kytíc.

Karafiát – tento kvet u nás momentálne nie je najväčším trendom, keďže počas socializmu zažil svoj najväčší boom. Ak však patríte medzi klasikov, je to správna voľba pre vás. Karafiát symbolizuje hrdosť a krásu. Rôzne farebné prevedenia karafiátu nesú vlastné posolstvo. Biely karafiát nevinnosť a čistotu. Červený karafiát symbolizuje lásku a obdiv. Ružový karafiát lásku k obľúbenej žene či matke. Fialový reprezentuje náladovosť. Žltý opovrhnutie, sklamanie či odmietnutie. Tieto symboly tak isto znázorňuje aj pruhovaný karafiát.  Tak páni pozor, žltému a pruhovanému sa radšej vyhnite.

Frézia – prezentuje nevinnosť a ohľaduplnosť.

Gerbera – patrí medzi sedmokrásky a znázorňuje veselosť.

Ľalia – je symbolom čistoty. Biela ľalia sa spája so skromnosťou. Oranžová ľalia predstavuje vášeň a žltá ľalia veselosť.

Ruža – jej symbolika je najznámejšia a predstavuje lásku v jej všetkých podobách. Tento kvet je najčastejšie využívaný v kyticiach k narodeninám ale je zároveň vhodný do smútočných vencov na pohreb.

Slnečnica znamená čisté myšlienky, ale aj zbožňovanie a obetavosť, preto sa spája s bezvýhradnou láskou.

 

So symbolikou kvetov budeme aj pokračovať a viac sa dočítate v nasledujúcom článku. Ak vás niektoré zo spomínaných kvetín oslovil a radi by ste ich darovali vášmu blízkemu, prípadne venovali pri pohrebe, ozvite sa nám mailom či telefonicky. Vaše želanie ohľadom kytice či smútočného vencu vieme splniť do 2 hodín v rámci Bratislavy.